Αρχική / Sports / Ρέθυμνο – Οι Cretan Kings για 25′ περίπου τα έκαναν όλα… τέλεια, όμως στη συνέχεια ο Άρης αντέδρασε και πήρε τη νίκη

Ο Άρης βρέθηκε ακόμα και στο -1, ομως με μια απίστευτη ανατροπή στο τέλος πήρε τη νίκη με 76-74 και μαζί μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Οι Κρητικοί για 25′ περίπου τα έκαναν όλα… τέλεια, όμως στη συνέχεια ο Άρης αντέδραασε και πήρε τη νίκη, με τους γηπεδούχους να μένουν στις 2 νίκες, την ώρα που ο Άρης έφτασε τις 3.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ, με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει, όπως μαρτυρά άλλωστε και το 18-18 του πρώτου δεκαλέπτου. Από την άλλη, η δεύτερη περίοδος ήταν μια τελείως διαφορετική κατάσταση. Ρέθυμνο και Άρης συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 15’ (24-24), όμως οι Κρητικοί με ένα επιμέρους 18-8 πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 42-32.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου  διαφορά έφτασε στους 15 (47-32 22’), όμως ο Άρης με ένα 0-8 μείωσε άμεσα σε 47-40 (24’). Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν και στους 4 (55-51) λίγο πριν το τέλος, όμως ένα καλάθι του Χριστοδούλου έκανε το 57-51, με το οποίο και έκλεισε το δεκάλεπτο. Ο Άρης μείωσε στον πόντο (57-56 31΄), ισοφάρισε (59-59 32’) και τελικά πήρε το προβάδισμα με 61-63 (33’) έχοντας πλέον αλλάξει το μομέντουμ. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έφτασαν στο +7 με 63-70 (36’) και παρά την προσπάθεια του Ρεθύμνου το τέλος του αγώνα βρήκε νικητή τον «Αυτοκράτορα» με 74-76.

Δεκάλεπτα: 18-18, 42-31, 57-51, 74-76.

Μεγαλύτερη διαφορά: Ο Άρης έφτασε μέχρι και στο +7 με 63-70 στο 36′

On Fire: Ο Μποχωρίδης στο τέλος ήταν καθοριστικός, με τον αρχηγό του Άρη να τελειώνει το παιχνίδι με 17 πόντους.

Ξεχώρισαν: Ο Μπελ είχε 14 πόντους και ο ΜακΓκί 13 με 10 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη ο Χριστοδούλου σταμάτησε στους 23.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Η επίθεση του άρη στο 4ο δεκάλεπτο ήταν καθοριστική, με τους Θεσσαλονικείς να σκοράρουν 25 πόντους.