Αρχική / ΕΙΔΗΣΕΙΣ / Sports / Πανηγυρικά στο τελικό η Εθνική νέων, φουλ για το χρυσό!

Πανηγυρικά στο τελικό η Εθνική νέων, φουλ για το χρυσό!

Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, η Εθνική μας ομάδα νέων ανδρών νίκησε με 77-56 την Ισπανία και πήρε το εισιτήριο για τον αυριανό τελικό, όπου θα διεκδικήσει στις 21:15 το χρυσό μετάλλιο με αντίπαλο το Ισραήλ στο κλειστό στα Δύο Αοράκια!

Όποιος πει ότι περίμενε τέτοια εξέλιξη στον ημιτελικό της Ελλάδας με την Ισπανία θα πει ψέματα. Οι παίκτες του  Ηλία Παπαθεοδώρου, όμως ήξεραν ακριβώς τι ήθελαν και έπαιξαν όπως έπρεπε για να τα καταφέρουν. Σταμάτησαν το ρυθμό των Ισπανών με άμυνα για σεμινάριο (η δεύτερη καλύτερη επίθεση του τουρνουά έμεινε πολύ χαμηλά στο σκορ) και στην επίθεση πέραν των Κόνιαρη και Χαραλαμπόπουλου βρήκαν λύσεις και από τους Καρρά, Χριστίδη και Δίπλαρο φτάνοντας σε μία άνετη νίκη-πρόκριση.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα, η οποία με καταπληκτική άμυνα έβγαλε εκτός… νερών την Ισπανία και με πλουραλισμό στην επίθεση βρέθηκε να προηγείται με 13-3 στο 4’:40’’, ενώ στη συνέχεια  ανέβασε κι άλλο την υπέρ της διαφορά που έφτασε και τους 15 πόντους (24-9) με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου 1’:46’’ για το δεκάλεπτο που έληξε  24-14.

Η γαλανόλευκη έχασε την επαφή της με το σκορ στη 2η περίοδο, ωστόσο, συνέχιζε να παίζει πολύ καλή άμυνα και διατηρούσε μία διαφορά της τάξεως των 10-14 πόντων με τους Κόνιαρη και Χαραλαμπόπουλο στον πάγκο καθώς είχαν φορτωθεί με 2 φάουλ. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 30-16 στο 15’ και είχε τον απόλυτο έλεγχο με το σκορ ημιχρόνου να είναι 37-24. Το 20λεπτο ολοκληρώθηκε με ένταση καθώς ο ισπανικός πάγκος διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές κάτι που ξεσήκωσε τον κόσμο, αλλά και τους ανθρώπους της Εθνικής. Υπήρξαν και κάποιες λογομαχίες, όμως ως εκεί…

Ρίχνοντας κανείς μία ματιά στα στατιστικά του α’ ημιχρόνου διαπιστώνει ότι οι Ισπανοί έχουν περισσότερα ριμπάνουτ (22 έναντι 16 της Εθνικής), όμως δεν έχουν καμία δημιουργία στο παιχνίδι τους μετρώντας μόλις 3 ασίστ. Τραγικά και τα ποσοστά τους έχοντας 28% στα δίποντα έναντι 52% της Ελλάδας και 11% στα τρίποντα έναντι 28% της ελληνικής ομάδας.

Ο ρυθμός άλλαξε στην  3η περίοδο καθώς η Ισπανία βρήκε πιο εύκολα διαδρόμους στην επίθεση, όμως η Ελλάδα βρήκε λύσεις με τον Καρρά που πήρε σωστά την μπάλα από τους συμπαίκτες του κι έτσι η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε για τη γαλανόλευκη. Μάλιστα στο ξεκίνημα προηγήθηκε ξανά με 15 πόντους (39-24), ενώ όταν οι Ισπανοί μείωσαν σε 50-39 ήρθε το 4ο φάουλ του Γιούστα να συνοδευτεί με τεχνική ποινή στον πάγκο των Ισπανών για διαμαρτυρία. Ο Χαραλαμπόπουλος με μία βολή και ένα τρίποντο έφερε ξανά την Ελλάδα στο +15 (54-39) στο 27’:30’’ και με αυτή τη διαφορά έληξε και το 30λεπτο (60-45) με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να δίνει μάλιστα ανάσες σε Χαραλαμπόπουλο και Κόνιαρη.

Το… έργο έλαβε τέλος στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με τον Χριστίδη να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους και να μοιράζει και μία ασίστ στον Σκουλίδα για ένα σερί 7-0 σερί της Ελλάδας που την έφερε στο +22 (67-45) 7’:28’’ για το φινάλε. Από εκεί και μετά τίποτα δεν ήταν ικανό να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού με τη νίκη να έρχεται εν μέσω πανηγυρισμών τόσο εντός όσο και εκτός γηπέδου.

Για την ιστορία η διαφορά υπέρ της γαλανόλευκης έφτασε και τους 23 πόντους (75-52) στο 38′.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 37-24 (ημίχ.), 60-45, 77-56.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 5, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 10 (2), Φλιώνης 4, Καρράς 16, Σκουλίδας 5, Δίπλαρος 7 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 19 (3), Μουράτος 4, Τάταρης 2.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε λα Ρούα, Γκαρθία 12 (1), Λόπεθ-Αροστέγκι 5, Ε. Βίλα 2, Χου 1, Ρίγκο, Γιούστα 4, Σορόγια, Μαρτί 12, Ρ. Βίλα 11, Μπαρέιρο 6, Μαθάιρα 3 (1).